Sorunsuz eposta gönderimi için DNS sunucusunda SPF, DKIM, DMARC ayarlarının yapılması

Güvenli mail ayarları nasıl yapılır Spf, dkim, dmarc kayıtları nasıl yapılır Eğer alan adınızı kendi sunucunuzda yönetiyorsanız ve icewarp (merakmail merak mail) gibi bir mail sunucusu kullanıyorsanız kayıtlarınızı aşağıdaki gibi yapmalısınız

 

Eposta sunucunuzu kendiniz kontrol ediyorsanız yani kendi fiziksel veya kendi kurduğunuz sanal sunucu üzerinde mail sunucu kurarak eposta hizmetini yürütüyorsanız ve bu sunucu için DNS kayıtlarını kendiniz yapılandırıyorsanız aşağıdaki ayarları yapmalısınız.

 

ancak en önemli ve öncelikli ayar eposta sunucunuz için internet hizmeti aldığınız internet servis sağlayıcını ReverseDNS kaydını yapmasıdır. öncelikle servis sağlayıcınızdan Reverse DNS kaydını yapmasını istemelisiniz.

 

Kayıt için aşağıdaki gibi eposta örneği atmanız yeterlidir.

Merhaba,

 

Mail sunucumuzun ip sini değiştirdik. 91.93.xx. xx  ip mizin reverse dns kaydını mail.xxxx.org.tr olarak değiştirebilir misiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

 

 

SPF kaydının oluşturulması

Öncelikle sunucunuzda DNS kayıtlarınızı oluşturmalısınız. Eposta alan adınızın DNS sunucunuzda oluşturmuş olmalısınız

DNS kaydı

  1. SPF kaydını oluşturmak için Oluşturduğumuz alan adına sağ tıklıyoruz ve “other new record” tıklıyoruz.

 

  1. Record name alanını boş bırakınız

böylece spf kaydımızı tamalamış olduk.

 

DKIM kaydının oluşturulması

 

İlk iki adımımız spf kaydı ile aynı.

record name alanını resimde görüldüğü gibi dkim._domainkey yazıyoruz.

alttaki text alanına yazacağımız değerleri icewarp sunucusunbda alacağız.

 

dkim1

 

icewarp sunucusunda dkim kaydı oluşturmak için  icewarp management bölümünden alan adının DKIM sekmesine gidiyoruz. gerenerate pirivat key  butonuna tıklıyoruz. burada 1024 seçmeliyiz. nedeni ise 1024 den aşağı şifrelemeyi dmarc ve diğer sunucular kabul etmiyor. 1024 ün üzerinde şifrelemede DNS sunucusunda kayıt oluştururken hata veriyor.ikinci adım olarak recieve selector data butonuna tıklıyoruz. böylece 1024 olarak şifrelenmiş anahtarımız oluşuyor.. 3 numaralı alanda oluşan anahtarının tümünü kopyalıyoruz.ve DNS kaydındaki text alanına yapıştırıyoruz.

 

 

bu işlemden sonra en önemli olaylardan birisi icewarp ekranında sağ üst köşeden kayıt tuğuna basmanız ve işlemi kaydetmenizdir. icewarp ekranında işlemi kaydettiyseniz information sekmesindeki kayıtlarınızın yeşil olması gerekir. kırmızı olan kayıtlar sorunludur. daha sonraki ilemlerinizde size sorun çıkaracaktır.

dkim4

 

DMARC kaydının oluşturulması

v=DMARC1; p=reject; rua=mailto:mustafa.aktas@ostim.org.tr

tüm kayıtlarınızın doğruluğunu https://mxtoolbox.com/emailhealth/mail.ostim.org.tr/ adresinden kontrol edebilirsiniz

 

Yorumlar

Yazılım&Tasarım OMEDYA
Tüm Hakları Mustafa AKTAŞ'a aittir.